Haber

Gözaltında 5.3 ton kokain taşıyan geminin mürettebatı: 8 Türk

İtalya’da geçen hafta ele geçirilen 5.3 tonluk rekor kokain taşıyan kargo gemisinin 15 kişilik mürettebatı gözaltına alındı. Güney Amerika’dan Türkiye’ye sefer yapan geminin mürettebatından 8’i Türk, 5’i Azerbaycan ve 2’si Ukrayna vatandaşı.

İtalyan Mali Polisi, geçtiğimiz Salı gecesinden Çarşamba sabahına kadar süren operasyonda ülkede tek seferde en büyük miktarda kokain ele geçirildiğini açıkladı. Güvenlik güçleri, Palau bandıralı ‘Plutus’ adlı kargo gemisinin Sicilya adası açıklarında denize paketler halinde 5,3 ton kokain attığını ve ardından bu paketlerin İtalya’dan yola çıkan bir balıkçı teknesine yüklendiğini belirledi. Balıkçı teknesi kokain yüküyle İtalya kıyılarına dönmek isterken durdurularak 5 kişi gözaltına alındı. Balıkçı teknesinde gözaltına alınanlardan 2’sinin Tunus vatandaşı olduğu, diğerlerinin ise İtalyan, Fransız ve Arnavut asıllı olduğu açıklandı.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre Plutus gemisi de son varış noktası olan Türkiye’ye giderken kargoyu denizde bıraktıktan sonra durdurularak Sicilya’daki Termini Imerese limanına çekildi. Gemiye dün limana yanaştıktan sonra el konulduğu ve 15 mürettebatın tamamının gözaltına alındığı açıklandı.

‘GEMİ BİR TÜRK TERSANESİNE AİTTİR’

Kamu yayın kuruluşu Rai’nin haberine göre geminin kaptanı Ukraynalı, mürettebattan 8’i Türk. Mürettebat halen Sicilya, Palermo’daki Pagliarelli hapishanesinde tutulmaktadır. La Repubblica gazetesi de Plutus gemisinin bir Türk armatöre bağlı olduğunu belirterek, gemi sahibi hakkında bu aşamada herhangi bir soruşturma açılmadığını bildirdi.

Mali Polis, ele geçirilen kokainin İtalya iç pazarı için taşındığını ve toplam piyasa değerinin 850 milyon avroyu aştığını bildirdi. Albay Gianluca Angelini, ticaret gemisinin Güney Amerika’dan yola çıktığını ve son varış noktasının Türkiye olduğunu söyledi. İtalyan basınında yer alan haberlere göre kargo gemisi, Haziran ayında Santo Domingo limanından ayrıldıktan sonra önce Trinidad ve Tobago’dan sonra da Kanarya Adaları’ndaki Las Palmas limanından geçti.

Haftanın operasyonunun, Avrupa’ya uyuşturucu kaçakçılığının rotaları ve daha sonra yerel tekneler tarafından alınmak üzere uyuşturucu yüklü yüklerin denize boşaltılması şeklindeki formül hakkında daha fazla bilgi sağlaması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu